Ray Bradbury – Fahrenheit 451

Paylaş

Ray Bradbury’nin 1951’de yayımladığı, diktatörlüğün sonuçlarının neler olabileceğini bize çok güzel örneklerle anlatan -bence geleceği çok iyi ön görebilmiş- bir bilim kurgu romanıdır. Kitabın ismi ise kağıdın yanıp tutuşma derecesi olan 451’den geliyor. Bradbury’nin kitabın ismini seçmesi de oldukça ani ve ilginç olmuş. Los Angeles itfaiye birimine telefon edip kağıdın yanma derecesini soran Bradbury hiç düşünmeden kitabına bu ismi koymuş.

ray bradbury fahrenheit 451

Kimsenin kimseyle iletişim kurmadığı, sadece işleriyle meşgul olmalarını gerektiren bir ütopyada Guy Montag bir itfaiyeci olarak yer alıyor. Fakat bildiğimizin aksine görevi yangına müdahale etmek değil kitapların yanmasını ve yok olmasını sağlamak çünkü bu ütopyada kitaplar çok büyük tehlike arz ediyor. İnsanların bilinçlenip diktatörlüğe karşı durması işten bile değil. Bu yüzden evlerinde kitap saklayanlar, okuyanlar itfaiyecilere bildirilip cezalandırılıyor. Kitaplar birer küle dönüşüyor. Montag da görevine sadık bir itfaiyeci. Ta ki Clarisse McClellan adlı küçük bir kız çocuğuyla tanışana kadar.

Montag’ın küçük kızla yaptığı sohbetler kendini, çevresindeki insanları, hayatı sorgulamasını sağlıyor ve görüşleri tam tersi şekilde değişiyor. Yaktığı evlerden kitaplar çalıp okumaya başlıyor. Montag’daki değişimleri farkeden patronu Beatty onu uyarıyor ve ona bir şans vererek kitapları teslim etmesini istiyor. Montag ise bu kısa süre zarfında zamanında tanıştığı kitap meraklısı Faber adlı yaşlı adamla işbirliği yaparak elindeki kitapların kopyalanması için çabalıyor. Patronuna sadece bir kitabı teslim edip onu kandırmaya çalışsa da eşinin kendi evlerini ihbar etmesi üzerine yakalanıyor. Bunun üzerine patronu Beatty ile karşı karşıya kalıyor. Kitapları yaşatabilmek için patronunu öldürmek zorunda kalıyor. Ve kitap; Montag’ın şehirden kaçıp, kitapları ezberleyip zihinlerinde saklayan diğer kaçaklarla birlikte yaşamaya başlamasıyla son buluyor.

Bu kitap sahip olduğumuz şeylerin ne kadar değerli olduğunun farkına varabilmemiz için bir uyarı. Kesinlikle her evin kütüphanesinde bulunması gereken, her okunuşta insana başka şeyler katabilen bir başyapıt. Kütüphanede durmasıyla bile bize hayata karşı dik durmayı, inandığımız yanlışlar için bile savaşmayı anımsatıyor.

Bir Cevap Yazın